Banánfélék
A banánfélék lágyszárú növények, melyek áltörzset képesek létrehozni, de nem fásodnak el, ezért nem nevezzük őket fáknak. Magasságuk elérheti akár az 6-8 métert is. Hajtásai a föld alatt lévő rizomákból fejlődik ki, és így neveli a sarjakat. A banánfajok minden példánya trópusi, szubtrópusi. Terméseik miatt termesztik őket. Hazánkban nem adottak a körülmények a gyümölcsök teljes kifejlődésére, kivételt képeznek egyes törpe banán fajták, így inkább dísznövényként tarthatjuk őket a kertünk koronázatlan királyaiként. Két legismertebb családja az Ensete és a Musa.
Ensete:
Afrika ás Ázsia banánjai. Az Ensete-fajták gyümölcsei száraz, bőrszerűek, legtöbbjük nem ehető. Különösen az Ensete ventricosumot használják különféle módon Etiópiában. A növény szinte minden elemét felhasználják. A kinyert keményítőt táplálékként használják és a levelek ereit kötelek, szőnyegek, zsákok előállításához használják fel.
Musa:
A Musa banánokhoz 72 faj és hibrid tartozik, ők Dél-kelet Ázsia képviselői. A 3-10 méter magas növény áltörzset növeszt, így a banán semmiképpen sem fa. Ezek a trópusi növények nem fagyállóak, így ősszel érdemes őket kiásni és zárt helyen átteleltetni. Saját környezetében azonban 9-10 hónapos korában virágzik, majd alig 3 hónap elteltével gyümölcse beérik. Áltörzse ezután elhal, de rengeteg sarjat növeszt. Amit a boltok polcairól is ismerünk, az étkezési banánnak (Musa x paradisiaca) rengeteg tápértéke van. A, B6, E-vitamin, vas, réz, jód, mangán és foszfor... Kiváló szénhidrátforrás sportolóknak és alacsony savtartalma miatt kisbabák is ehetik.
Musa sikkimensis